Zalety oświetlenia halogenowego

Halogeny to żarowe źródła światła o znacznie większej wydajności niż tradycyjne żarówki. Oprócz wysokiej sprawności cechują się także dłuższą żywotnością – od 2 dwóch do pięciu razy. Światło, które emitują, jest bielsze, a zatem bardziej zbliżone do naturalnego, dziennego. Sprzyja ono pracy i sprawia, że mamy więcej energii – poprzez zamontowanie ściemniaczy możemy jednak dostosować oświetlenie do sytuacji, tworząc w mgnieniu oka bardziej nastrojowy, ciepły, romantyczny klimat. Niewielkie gabaryty halogenów oraz bogaty wybór oprawek sprawiają, że sprawdzą się one jako oświetlenie sufitowe, boczne, czy też jako sposób na podświetlenie wybranych punktów pomieszczenia. Świetnym pomysłem jest zainstalowanie spotów halogenowych w podwieszanym suficie. Taki rodzaj oświetlenia będzie miał nie tylko znaczenie funkcjonalne, ale także dekoracyjne.

Wady oświetlenia halogenowego

Wśród wad halogenów wymienić należy przede wszystkim wysoką temperaturę, do jakiej rozgrzewają się podczas pracy. Dlatego też zamiana tradycyjnych żarówek na halogeny wymaga więcej pracy. Konieczne jest zamontowanie innego rodzaju mocowania, dostosowanego do działania w wysokiej temperaturze. Kolejnym ograniczeniem oświetlenia halogenowego jest fakt, że w przypadku zastosowania halogenów na niskie napięcie przy zasilaniu sieciowym wymagany jest montaż transformatora. Rozważając kwestię wydajności i żywotności, warto też pamiętać, że pod tym względem halogeny ustępują świetlówkom.

Rodzaje halogenów

Halogeny podzielić można na kilka grup. Niewielkie halogeny niskiego napięcia bez reflektora stosowane są w lampkach biurkowych, kinkietach i lampach wiszących. Halogeny z reflektorem dostępne w różnych wariantach, różniących się między sobą mocą i kątem skupienia światła – świetnie sprawdzają się jako oświetlenie dekoracyjne i punktowe. Za ich pomocą możemy wydobyć z mroku poszczególne elementy wyposażenia: zabytkową komodę, obraz, czy też rzeźbę. Halogeny na napięcie sieciowe bez odbłyśnika zastąpią tradycyjne żarówki w żyrandolach. W sklepach oświetleniowych bez trudu dostaniemy estetyczne „świeczki” pasujące do klasycznych wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie lamp liniowych; mogą one posłużyć jako dekoracja lub jako oświetlenie bezpieczeństwa. Bogaty wybór halogenów oraz opraw, różnorodność sposobów mocowania, możliwość stworzenia własnych kompozycji poprzez dowolne rozmieszczenie oczek w sufitach podwieszanych lub ściankach sprawia, że oświetlenie halogenowe daje nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Decydując się na zastosowanie oświetlenia halogenowego w domu, warto zapoznać się z jego zaletami oraz wadami. Koniecznie należy poznać także zasady montażu oraz wymogi bezpieczeństwa, wiążące się z wysoką temperaturą, jaką osiągają halogeny podczas pracy.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrDigg thisBuffer this pageEmail this to someonePrint this page