Odśnieżanie dachu – jak zrobić to mądrze?

odsniezanie-dachow-w-warszawie4

Dzisiejsze dachy są tak budowane, aby wytrzymać surowe warunki zimowe. Jednak, gdy występują niezwykle wysokie opady śniegu lub ten osadzony na dachu zaczyna zamarzać, właściciele domów nie mają innego wyjścia, jak tylko usunąć śnieg ze swojego dachu.

 

 

Odśnieżanie dachów w Warszawie –zlecić czy zająć się samemu?

Zdecydowanie zaleca się powierzenie tego zadania specjaliście, który posiada wymagane:

  • umiejętności,
  • doświadczenie,
  • sprzęt.

Decydując się jednak na samodzielne odśnieżanie dachów warto zapamiętać kilka podstawowych wskazówek bezpieczeństwa. Nigdy nie pracuj sam – w pobliżu zawsze powinien być ktoś, kto przyjdzie Ci na ratunek, jeśli będzie to konieczne. Niezależnie od warunków, w jakich odbywa się odśnieżanie dachów należy poświęcić kilka minut na rozgrzanie ciała, zanim zacznie się pracę. Najbezpieczniej jest usunąć śnieg stojąc na ziemi za pomocą specjalnego narzędzia z teleskopowym uchwytem. Czasami trzeba tylko usunąć śnieg i sople zgromadzone na krawędzi dachu, aby pozbyć się problemu.

Gdy wejście na dach jest niezbędne…

Konieczne jest podjęcie środków ostrożności przeciwko upadkom. Należy użyć szelek bezpieczeństwa przymocowanych do mocnego punktu zakotwiczenia, takiego jak np. komin. Ważne jest by używać wyłącznie plastikowych łopatek do usuwania śniegu z dachu, ponieważ metalowe narzędzia z ostrymi lub tnącymi krawędziami mogą spowodować jego poważne uszkodzenie. Odradzane jest usuwanie aż do ostatniego płatka śniegu! Ważne jest pozostawienie warstwy śniegu około 10 do 15 cm, aby zapobiec uszkodzeniu membrany hydroizolacyjnej.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Usuwając śnieg należy też się upewnić, że żaden pieszy nie będzie potencjalnie trafiony zrzucanym z dachu śniegiem. W tym celu, jeśli to konieczne – należy zaznaczyć obszar za pomocą taśmy ostrzegawczej. Po zakończeniu usuwania pod żadnym wypadkiem nie należy skakać z dachu na stos śniegu – można zostać poważnie rannym przez upadek na słup, kawałek lodu lub jakikolwiek inny zapomniany przedmiot.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrDigg thisBuffer this pageEmail this to someonePrint this page

Add a Comment