Kolektory słoneczne: wykorzystaj nadejście wiosny!

Instalacje bazujące na kolektorach słonecznych stają się z każdym kolejnym rokiem coraz popularniejsze. Dziś są obecnie nie tylko w budownictwie jedno- i wielorodzinnym – da się je zaobserwować także w firmach, hotelach oraz obiektach użyteczności publicznej. Coraz powszechniejsze wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii nie powinno przesadnie dziwić, bo przemawia za tym nie tylko rosnąca świadomość ekologiczna, ale także względy ekonomiczne –instalacja solarna składająca się z kolektorów słonecznych, zbiornika na wodę, rur i pompy obiegowej potrafi przełożyć się na konkretne oszczędności w przypadku domów, w których zużywa się duże ilości ciepłej wody.

Kolektory słoneczne na ratunek portfelowi

Według rozmaitych danych ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej potrafi zjeść większą część budżetu związanego z eksploatacją mieszkania lub domu. Czym są kolektory słoneczne? Firma stgpoznan.pl wyjaśnia – w dużym skrócie to urządzenia, które przemieniają energię promieniowania słonecznego w energię cieplną. Wytworzoną energię cieplną wykorzystywać można m.in. do podgrzewania wody użytkowej lub wody w basenie, a także – choć zdecydowanie rzadziej – do wspomagania ogrzewania domu. To ważna informacja, bo statystycznie ogrzewanie wody do celów użytkowych potrafi pochłonąć nawet kilka tysięcy kilowatów rocznie.

Jeżeli chodzi o nasz klimat, to późną wiosną i latem energia słoneczna wystarczy prawie na całkowite pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową dla pięcioosobowej rodziny. Gorzej sprawa wygląda jesienią i zimą, gdy to natężenie słońca jest zdecydowanie mniejsze, ale wówczas kolektory słoneczne mogą służyć do wstępnego podgrzewania wody.

Kolektory słoneczne: który wybrać?

Niezwykle ważny jest wybór jednego z dwóch rodzajów kolektorów słonecznych: płaskiego lub próżniowego. Kolektory płaskie są niezawodne i tańsze od tych próżniowych – cechuje je bardzo dobry stosunek ceny do wydajności, ale niestety dostarczają one gorącą wodę wyłącznie w trakcie słonecznej pogody i pod warunkiem, że na dworze nie jest bardzo zimno. Kolektory próżniowe mają nieco większą wydajność niż kolektory płaskie, ale są za to rozwiązaniem droższym. Ponadto są mniej wytrzymałe na warunki atmosferyczne, a zimą nie można w ich przypadku stosować tzw. obiegu odwróconego w celu usunięcia z niego śniegu. Jest to duża wada, bo kolektory płaskie posiadają takie rozwiązanie. Kolektory próżniowe potrzebują też większej powierzchni do instalacji, bo powierzchnia czynna takiego kolektora jest znacznie mniejsza od jego całkowitej powierzchni brutto.

Właściwie zaprojektowana instalacja solarna potrafi obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej nawet o 70 %. Ważne jest jednak to, żeby cały system był tak zaprojektowany, aby mógł efektywnie wspomagać ogrzewanie również w okresach mniejszego nasłonecznienia i zwiększonego zapotrzebowania na ciepło. Dlatego tak niezwykle ważny jest odpowiedni dobór ilości kolektorów słonecznych.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrDigg thisBuffer this pageEmail this to someonePrint this page

Add a Comment