Części do koparek: czemu ulegają awariom?

Zepsuta maszyna budowlana stanowi zawsze nie lada problem. W najgorszej sytuacji są naturalnie niewielkie firmy, które nie posiadają dużej liczby sprzętu zapasowego. W ich przypadku każda awaria części dźwigu, części koparki, czy też innej niezbędnej na placu budowlanym maszyny może skutkować przekroczeniem terminu realizacji danej inwestycji. Rzecz jasna niespodziewanych usterek nie da się całkowicie wyeliminować, bo każda maszyna pracująca w trudnych warunkach, jest na nie narażona. Niemniej dzięki właściwej i systematycznej konserwacji sprzętu, można nieco ograniczyć częstotliwość ich występowania.

Części do koparek: co się psuje?

Dzisiejsze koparki są niezwykle skomplikowanymi urządzeniami, więc mogą ulegać wielu rozmaitym usterkom. Jeżeli chodzi o części do koparki -powerspartner.pl podkreśla – stosunkowo często dochodzi do awarii silnika, a to pękną pierścienie tłokowe, a to zatarciu ulegną łożyska korbowodowe. Problemem bywają też wycieki oleju lub płynu chłodzącego. Zdarza się, że najbardziej obciążone elementy układu siłowego po prostu się wycierają. Najczęstszy powód awarii? Cóż, zazwyczaj bywa on prozaiczny: wytężona eksploatacja maszyny.

Naturalnie kluczowym elementem każdej maszyny budowlanej jest układ hydrauliczny. Co wchodzi w jego skład? Przede wszystkim pompa (lub pompy), silnik jazdy, silnik obrotu, a także pompy i silniki układów sterującego i chłodzącego oraz układu osprzętu dodatkowego. Wystarczy, że w jednej z tych części dojdzie do jednej drobnej awarii, a nasza koparka będzie musiała się udać na przegląd do serwisu. Kosztownych napraw można jednak uniknąć, jeżeli tylko odpowiednio szybko zareagujemy na niepokojące sygnały, czyli m.in. spowolnienie funkcji maszyny, duży hałas w pompie, donośny grzechot dochodzący z silnika, brak reakcji maszyny na sygnał sterujący z dżojstików, nagłe skoki ciśnienia, obecność większej ilości oleju hydraulicznego w zwolnicy, skrzyni biegów, silniku spalinowym lub duży wyciek oleju z pompy bądź silnika hydraulicznego obok wałka. Jeżeli zaobserwowałeś jakikolwiek z powyższych objawów, to koniecznie przerwij pracę i wezwij fachowca, który oceni stan elementów układu hydraulicznego, wykona pomiar ciśnienia i postara się zlokalizować ewentualnych przecieków.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak już było wspominane wyżej, części do koparek z czasem ulegają rozmaitym awariom. Co ciekawe, przyjmuje się, że człowiek odpowiada za jedną trzecią wszystkich usterek. Na całe szczęście z większością problemów można sobie w jakiś sposób poradzić: a to naprawiając uszkodzone części, a to je całkowicie wymieniając. Najważniejsze, żeby w miarę możliwości pamiętać o regularnych przeglądach, a remonty maszyn budowlanych zlecać zawsze profesjonalnym, wyspecjalizowanym serwisom. Ich ciężka praca pozwoli przywrócić do pracy nawet bardzo zniszczone urządzenia.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrDigg thisBuffer this pageEmail this to someonePrint this page

Add a Comment